«آشنايي اجمالي با مجموعه پژوهشي مدرسه علميه رضويه»

مقام معظم رهبری:

«مجموعه کارهای پژوهشی حوزه بايد بتواند يک جمع کامل و يک منظومه کامل را به

وجود بياورد تا همه نيازهايي را که حوزه متصدی و مهتم به آن است، پوشش بدهد.»

                                                                                       « سخنرانی مقام معظم رهبری 15/7/1379»

معرفی واحد پژوهش کلیک بفرمایید:

 صفحه پژوهش

گزارش واحدپژوهش

نشست علمی پژوهشی زن و خانواده 3

رای دهی:  / 7

نشست علمی پژوهشی زن و خانواده 3«چالش های فرزندپروری »نشست علمی پژوهشی زن و خانواده «چالش های فرزندپروری »

سومین جلسه از سلسله نشست‌های علمی پژوهشی زن و خانواده با موضوع « چالش های فرزندپروری» با بررسی موضوعی دیدگاه‌های جنسیتی در بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی برگزار شد.

سومین نشست از سلسله نشست‌های علمی پژوهشی زن و خانواده با عنوان «چالش های فرزندپروری» با حضور دکتر جمیله علم الهدی، مدير هيات انديشه ورز خانواده، تعليم و تربيت و سبك زندگي حوزه علمیه خراسان و سید محسن اصغری نکاح، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد، در بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی برگزارشد.

زوجیت مبنای اصولی همه ارتباطات است

دکتر جمیله علم الهدی در این نشست با بیان اینکه دیدگاه های جنسیتی بعد از انقلاب صنعتی از غرب بروز پیدا کرده است، گفت: با توجه به اینکه این موضوع در همه مباحث تعلیم و تربیتی و همه شاخه های روانشناختی مورد بحث است اما هیچ نظریه ثبت شده ای در این خصوص وجود ندارد.

ادامه مطلب: نشست علمی پژوهشی زن و خانواده 3

مبانی احکام تربیتی کودک

رای دهی:  / 6

مبانی احکام تربیتی کودک     مبانی احکام تربیتی کودک 

ادامه مطلب: مبانی احکام تربیتی کودک

نشست علمی نقش بي بديل زن در نظام هستي

رای دهی:  / 8

نشست تربیتی باموضوع نقش بی بدیل زن درنظام هستی باحضور آیت الله سائلی درمدرسه رضویه ۲۸بهمن سلسله نشست علمی نقش بی بدیل زن در هستی

نشست تربیتی باموضوع نقش بی بدیل زن درنظام هستی باحضور آیت الله سائلی درمدرسه رضویه ۲۸بهمن برگزار گردید.آیت الله سائلی دراین نشست فرمودند هدف ازبیان این مبحث شناخت توانایی های زن واستفاده از این نیرو برای رسیدن به ایمان است.ایشان فرمودند یکی ازویژگیهای زنان برخورداری ازهوش عاطفی قوی است که دارای ویژگیهایی است.۱_توانایی درک احساس وعواطفی که درروحش پدید می اید .۲_کنترل احساسات۳_اجتماعی وگروه گرابودن ۴_سرعت درپی بردن به عواطف واحساسات دیگران۵_قدرت مثبت اندیشی۶_تشخیص هیجان منفی ازهیجان مثبت .ایشان درادامه فرمودند امام حسین دردعای عرفه خداراسپاس می گوید براینکه به ایشان مادر عطانموده است.ودووصف برای مادربیان می کنند ۱_باعاطفه بودن۲_رحمت داشتن .ایشان درادامه بیان کردند که زن مظهر ارامش است وکسی که  آرامش دهنده است خودنیز باید ارام باشد والا باعدم کنترل خود ونبود هوش عاطفی قادر به اجرای ماموریت خودنخواهدبود وازبه کار گیری تواناییهای خو د نیز خارج می شود.

الحمد لله رب العالمین ولا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم .......

یکی از مباحث مهم بخصوص برای خواهران آشنایی با ویژگیهای جنسیتی زن هست. دانستن این ویژگیها فقط برای این نیست که یک معرفت و یک شناختی به ویژگی های جنسیتی زن پیدا شود بلکه هدف اینست که زن به تواناییها و قدرتها و نیروهایی که در وجود خودش خدای بزرگ تعبیه کرده آگاهی پیدا کند و از آن نیروها در جهت ایمان استفاده کند.

ادامه مطلب: نشست علمی نقش بي بديل زن در نظام هستي

مسابقه کتابخوانی

رای دهی:  / 6

مسابقه نقش و رسالت زن

#مسابقه

#نقش_و_رسالت_زن

پژوهش مدرسه علمیه رضویه باهمکاری معاونت فنّاوری مدرسه اقدام به برگزاری پنج مسابقه  برمبنای مجموعه پنج جلدی نقش و رسالت زن  نموده است .

این مجموعه اثری است که تمامی سخنرانی‌ها و پيام‌هاى رهبرمعظم انقلاب درباره‌ی زنان، از آغاز پيروزى انقلاب اسلامى تا سال ۱۳۹۲ حتّی سخنانی که رسانه‌ای نشده است ـ مانند توصیه‌هایی که هنگام خواندن خطبه‌ی عقد به جوانان داشته‌اند ـ مورد بررسى قرار گرفته است.

مجموعه‌ی پنج جلدی با عنوان «نقش و رسالت زن» است که به ترتیب با عناوین فرعی «عفاف و حجاب در سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی»، «الگوی زن»، «زن و خانواده»، «جایگاه و مسائل زنان در اسلام و تجدد» و «عرصه‌های حضور اجتماعی زن» به صورت الکترونیکی دراختیار شماقرار داده میشود.اولین مسابقه پاسخ به پرسش های چهارگزینه ای از جلد اول کتاب میباشد.

#جلد_اول_عفاف_و_حجاب_در_سبک_زندگی_اسلامی

پنج فصل و با عناوین عفّت و حیا، روابط زن و مرد، حجاب و پوشش، کشف حجاب و بی‌بندو‌باری، و روش برخورد با بی‌بندو‌باری ارائه گردد.

ادامه مطلب: مسابقه کتابخوانی

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی با عنوان برهان در مدرسه با حضور مدارس علمیّه خواهران

رای دهی:  / 6

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی با عنوان «برهان» با حضور مدارس  فاطمۀ الزهراء سلام الله علیها توس، بیت الزّهراء سلام الله علیها، زهرای اطهر سلام الله علیها، پیروان حضرت زهرا سلام الله علیها، حضرت زینب سلام الله علیها، الزهراء سلام الله علیها سیس آباد و مدرسه علمیه رضویه برگزار شد.

حجت الاسلام حسین کندری، معاون پژوش حوزه علمیه خراسان در مراسم افتتاحیه این نمایگشاه به تبیین فضیلت علم پرداخت و با بیان روایتی از امام سجاد (علیه السلام) گفت:

اگر مردم می دانستند چه فضیلتی در بحث علم آموزی است، در این راه و مسیر گام بر می داشتند.

ادامه مطلب: نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی با عنوان برهان در مدرسه با حضور مدارس علمیّه خواهران

مسابقه شعرفاطمی(سلام الله علیها)

رای دهی:  / 6

مسابقه حفظ شعر فاطمی

 

 

 

 

 

 

واحدپژوهش مدرسه علمیه رضویه مسابقه حفظ شعر فاطمی برگزار مینماید.این مسابقه مخصوص اساتید،کادروطلاب عزیز مدرسه علمیه رضویه وحفظ شعری از مرحوم:آیت الله محمدحسین غروی اصفهانی،حکیم، فقیه، اصولی، شاعر و ازمجتهدین مشهور شیعه امامیه معروف به کمپانی اصفهانی می باشد.روز آزمون بوسیله پیامک به اطلاع اساتیدبزرگوار اطلاع رسانی خواهدشد.

ادامه مطلب: مسابقه شعرفاطمی(سلام الله علیها)

افتتاحیه دوره های تربیت محقق و پژوهشگر در حوزه خانواده

رای دهی:  / 10

ایت الله استاد سائلی حفظه الله تعالی در افتتاحیه دوره های تربیت محقق و پژوهشگر در حوزه خانواده باید پژوهش ها را مطابق با نیاز روز جامعه متمرکز کنیم

آیت الله استاد سائلی  حفظه الله تعالی در افتتاحیه دوره های تربیت محقق و پژوهشگر در حوزه خانواده در محل مجتمع فرهنگی اقامتی ولایت مشهد فرمودند:

باید در نقاطی که نیاز روز جامعه است پژوهش ها و تحقیقات خود را متمرکز کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید به گونه ای بر مباحث علمی جدید مسلط باشیم که به اندازه 200 صفحه رساله مطلب نو ارائه دهیم، گفت: به طور مثال مسائل و جنبه های مختلفی در حوزه زناشویی به وجود آمده است که به کار و تحقیق بیشتر نیاز است.

رئیس وموسس مدرسه علمیه رضویه در خصوص ارتباط مسائل پزشکی و فقهی نیز خاطر نشان کرد: نگارش رساله های جدید نیز نمی بایست براساس مسائل اثبات شده باشد بلکه به طور مثال در پزشکی قانونی مباحث دیات و غیره به بحث های جدیدتری ورود پیدا کرده و ما نیز باید در این موارد جدید وارد شویم.

ادامه مطلب: افتتاحیه دوره های تربیت محقق و پژوهشگر در حوزه خانواده

دوره ی عمومی تربیت محقق وپژوهشگر

رای دهی:  / 12


آشنایی طلاب پژوهشگر با دستاوردهای تجربی علوم اجتماعی برای بهره گیری بهتر در پژوهش های دینی

 

 

 

مسئول اداره پژوهش خواهران معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان حبیبه ندری در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه طرح تربیت محقق و پژوهشگر میان رشته ای در حوزه خانواده به منظور جهت دهی و رشد پژوهش محور طلاب حوزه علمیه طراحی شده و در مرحله اجرا قرار دارد، گفت: هدف اصلی این طرح، آشنایی طلاب پژوهشگر با دستاوردهای تجربی علوم اجتماعی برای بهره گیری بهتر در پژوهش های دینی است.

ادامه مطلب: دوره ی عمومی تربیت محقق وپژوهشگر

نشست علمی پژوهشی زن و خانواده 2

رای دهی:  / 3

نشست علمی پژوهشینشست علمی زن و خانواده 2  « نقش رسانه در آسیب‌های نوپدید»« نقش رسانه در آسیب‌های نوپدید»

لزوم نظارت والدین بر فرزندان، داروی درمانگر عصر امروز

مدرّس بنیاد صیانت از نهاد خانواده دادگستری خراسان رضوی ابرازکرد:

نظارت والدین بر فرزندان، رعایت سن و سال در استفاده از رسانه و وجود خط قرمز در خانواده، داروی درمانگر عصر امروز است.

 حسین مدبّرعزیزی در نشست علمی تخصصی نقش رسانه در آسيب هاي نوپديد از سلسله نشست‌های علمی پژوهشی زن و خانواده که به همت اداره خواهران معاونت پژوهش این حوزه، 7تیرماه در مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(س)توس برگزار شد، با اشاره به تاریخچه پیدایش رسانه‌های جدید، گفت: آلوین تافلر، نویسنده و آینده‌پژوه، تمدن را به سه قسمت موج اوّل (عصر كشاورزي)، موج دوم (عصر صنعتي) و موج سوم (عصر الكترونيك) تقسيم كرده است.

ادامه مطلب: نشست علمی پژوهشی زن و خانواده 2

نشست‌ تخصصی «عصر زندگی»

رای دهی:  / 4

نشست‌ تخصصی «عصر زندگی 1» با همکاری حوزه علمیه خراسان، مدرسه علمیه رضویه و امورخواهران آستان قدس رضوی«عصر زندگی» سلسله برنامه‌هایی با موضوع خانواده که با همکاری حوزه علمیه خراسان، مدرسه علمیه رضویه و امورخواهران آستان قدس رضوی هر دو هفته یک‌بار با حضور اساتید حوزه و دانشگاه در مدرسه تخصصی قرآن و عترت توسط مرکز هنر و رسانه حوزه علمیه خراسان ضبط و تهیه می‌شود،برگزارمی گردد.

ادامه مطلب: نشست‌ تخصصی «عصر زندگی»

نشست علمی تجلی اخلاق توحیدی در نگاه عرفان

رای دهی:  / 8

نشست علمی تجلی اخلاق توحیدی در نگاه عرفاننشست علمی «تجلی اخلاق توحیدی در نگاه عرفان»

این نشست با حضور اساتید حوزه ودانشگاه ودبیران آموزش وپرورش درمکان مدرسه علمیه رضویه برگزار گردید

استادمدعواین نشست آیت الله سائلی حفظه الله تعالی از اساتید برجسته حوزه علمیه قم بودند.

ایشان قبلا ازاساتید دانشگاه و حوزه علمیه خراسان بودند وشاگردان این عالم بزرگوار پیگیر مباحث اخلاقی و اعتقادی و عرفانی ایشان می باشند،مدرسه علمیه رضویه برای تبیین این مطلب علمی از ایشان دعوت نمودند که دراین نشست علمی مدعوین علاقه مند به این موضوع را مستفیض نمایند.

درادامه خلاصه ای مباحث مطرح شده در نشست علمی آورده میشود:

برای ارائه توضیحات بیشترلطفاکلیک بفرمایید:نشست علمی تجلی اخلاق توحیدی در نگاه عرفان

نشست علمی پژوهشی زن و خانواده5

رای دهی:  / 8
 • باید در حوزه مسائل جدید زن و مرد و جلوگیری از فساد جهانی، با فقه اسلامی پاسخ‌گو باشیم.عدالت جنسیتی در مفهوم جهانی، مقارن با فقه اسلامی است

عضو شوراي فرهنگي اجتماعي زنان، گفت: ما نیاز به عدالت جنسیتی در مفهوم جهانی GENDER JUSTICE نداریم و با توجه به مفاهیم دینی اسلامی، واژه عدالت برای پاسخ گویی به نیازهای بشری کافی است. 

 دکتر فريبا علاسوند در نشست علمی تخصصی عدالت جنسيتي با محوریت زن و خانواده که امروز در مدرسه علمیه رضویه، برگزارشد، با بیان اینکه مهمترین طرح در فمنیسم با تمام گستردگی، نظریه جنسیتی است، گفت: باید در حوزه مسائل جدید زن و مرد و جلوگیری از فساد جهانی، با فقه اسلامی پاسخ‌گو باشیم.

ادامه مطلب: نشست علمی پژوهشی زن و خانواده5
 • نشست فعالان قرآنی

  اولین نشست فعالان قرآنی

 • در محضر عالم آل محمد صلی الله علیه وآله

  بیانات استاد محترم جناب آقای دکتر نخاولی(جایگاه والای حضرت رضا علیه السلام و نقش تأثیر گذار ایشان در حفظ اسلام حقیقی از هجوم شبهات )

 • همایش حریم عفاف 1

  آیت الله العظمی علم الهدی حفظه الله

 • همایش حریم عفاف 2

  سخنرانی اساتید بزرگوار حجت الاسلام والمسلمين يعقوبيان ,حجت الاسلام والمسلمين خامه گر , حجت الاسلام والمسلمين معرفت ,بیش از 250 نفر از طلاب و اساتید حوزه های علمیه خواهران و جمعی از دانشجویان

 • همایش حریم عفاف 1

  خانم دکترنیلچی زاده وسرکارخانم زلفی زاده استادحوزه

 • همایش حریم عفاف 2

  تقدير و تشكر از برترين هاي آموزشي و پژوهشي مدرسه و اهداء جوایز به مقالات برتر شرکت کننده در همایش

 • همايش حريم عفاف 2

  اختتامیه همايش حريم عفاف با مداحي ذاكر اهل بيت حاج آقاي پيرزاد