آشنایی با موسسه علمیه جامعه الرضویه – خواهران

رای دهی:  / 22
ضعیفعالی 

آشنایی بامدرسه علمیه رضویه و موسسه علمیه جامعه الرضویه – خواهران

«من توصیه به خشوع و ذکر و تقوا و سعی برای تقرب الی الله را برای طلاب واجب تر می دانم تا توصیه به علم، که مایه اصلی کارشان علم است. اگر علم باشد، تقوا نباشد، این علم می شود بی فایده، گاهی هم مضر، عالمانی داشتیم – چه علم دینی، چه علم غیر دینی- که نه فقط از این علم بهره ای نبردند و بهره ای نرساندند، بلکه وزر و وبال شد. این روح معنویت در کالبد علم و عالم لازم است.»(بیانات در جمع علما و روحانیون شیعه و سنی کرمانشاه، 20/7/1390)

تاریخچه

اهداف اصلی تأسیس

اولویت های فرهنگی و آموزشی

نمایی از کارکرد آموزشی، تربیتی و فرهنگی

بخش های مختلف

 1. معاونت آموزش
 2. معاونت فرهنگی و تبلیغی
 3. معاونت پژوهش
 4. معاونت مالی و اداری

افق چشم انداز، بیانیه مأموریت

چشم انداز در افق 20 ساله

بیانیه مأموریت

 معرفی موسسه ومدرسه علمیه رضویه

 تاریخچه:

موسسه علمیه جامعه الرضویه در سال 1371 با همت و اندیشه بلند دانشمند معظم جناب حجت الاسلام و المسلمین علی سائلی (دامت برکاته) تأسیس گردید و در تاریخ 20/7/1374  با عنوان مدرسه علمیه رضویه از مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان مجوز فعالیت رسمی حوزوی دریافت نمود.

 

اهداف اصلی تأسیس:

 • تربیت طلاب فرهیخته و آشنا به مبانی اسلامی؛
 • ایجاد فضایی معنوی برای سازندگی اخلاقی و ارتقای معنوی خواهران طلبه؛
 • ارائه خدمات فرهنگی موثر به اقشار مختلف جامعه.

 

اولویت های فرهنگی و آموزشی:

در راستای تحقق اهداف مدرسه، تلاش مدیران مدرسه این است که فضایی معنوی، بالنده و پرنشاط برای پرورش معنوی، علمی و فرهنگی طلاب عزیز ایجاد گردد؛ به همین جهت اولویت زیر همواره مد نظر مسئولان و کادر اجرایی مدرسه می باشد:

 • رسیدگی همزمان به امور معنوی، رفاهی و آموزشی طلاب؛
 • تداوم ارتباط صمیمانه و معنوی با فارغ التحصیلان مدرسه؛
 • ارتقای مستمر ظرفیت های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی مدرسه.

 

نمایی از کارکرد آموزشی، تربیتی و فرهنگی:

طلاب تربیت شده موسسه جامعه الرضویه با عملکرد خود نشان داده اند که سپاس گذار و قدردان زحمات مادی و معنوی اساتید و مدیران خود بوده اند. در این جهت، علاوه بر بهره مندی از تعالیم فراگرفته برای بهبود زندگی شخصی و خانوادگی، توفیق حضور در میدان های علمی و فرهنگی نظام اسلامی را نیز یافته اند و از این رهگذر منشأ ارائه خدمات به نظام اسلامی بوده اند. تأمل در میدان های حضور تربیت شدگان مدرسه نشان می دهد که این فضا سرچشمه ای برای تقویت انگیزه ها و آرمان های معنوی طلاب عزیز می باشد:

 • ادامه  تحصیل در دوره های تکمیلی (سطح سه)، کارشناسی ارشد و دکتری: 27 نفر؛
 • همکاری با نهادهای انقلاب نظیر سپاه پاسداران، نهاد رهبری در دانشگاه ها، کمیته امداد امام خمینی (رحمه الله علیه)، سازمان تبلیغات اسلامی، شورای حل اختلاف: 54 نفر؛
 • موسسات فرهنگی و آموزشی مانند موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام، بنیاد مهدویت: 16 نفر؛
 • آستان قدس رضوی (حلقه های معرفت): 9 نفر؛
 • آموزش و پرورش: 105 نفر؛
 • تأسیس و اداره مهد کودک قرآنی رضویه: 3 نفر؛
 • اساتید حوزه: 65 نفر؛
 • همکاری با پایگاه های بسیج: 44 نفر؛
 • مربی طرح حکمت: 17 نفر؛
 • ارائه خدمات مشاوره: 10 نفر.

 

بخش های مختلف:

 1. معاونت آموزش:

معاونت آموزش مسئول اداره فرآیندهای آموزشی مدرسه می باشد که از زمان تأسیس مدرسه تا کنون 15 دوره طلبه جذب نموده است و از آن میان، 318 طلبه فاضل از بین آن ها در سطح دو فارغ التحصیل شده اند و تعداد 122 نفر نیز در حال تحصیل می  باشند. از بین فارغ التحصیلان مدرسه، تعداد 70 نفر مشغول به تدریس در مدارس علمیه مختلف استان هستند که 27 نفر از آن ها در خود مدرسه مشغول به تدریس می باشند.

 1. معاونت فرهنگی و تبلیغی:

هدف این معاونت، تقویت دانش و مهارت های فرهنگی طلاب مدرسه برای پاسخگویی به نیازهای فرهنگی خانواده ها و جامعه می باشد. در این راستا اقدام به طراحی و اجرایی برنامه هایی نظیر برگزاری کلاس های اوقات فراغت، برگزاری مراسمات دینی و انقلابی، دیدار با خانواده های معظم شهدا و جانبازان و اجرای مسابقات و برنامه هایی اردویی و تفریحی نموده است.

 • واحد مبلغین:

از بین فارغ التحصیلان مدرسه تا کنون 180 نفر به عنوان مبلغ در برنامه های تبلیغی حضور داشته اند که بنا به درخواست سازمان های مختلف برای انجام خدمات تبلیغی و مشاوره با هماهنگی مدرسه اعزام شده اند.

 • واحد بسیج:

بسیج مدرسه تا کنون 250 عضو دارد که تعداد 40 نفر به عنوان بسیجی عادی و 50 نفر از آنها به عنوان بسیجی فعال فعالیت می کنند. برگزاری حلقه های صالحین، برپایی نمایشگاه های دفاع مقدس، شهدا و حجاب، برگزاری کرسی های نظریه پردازی و نشست های سیاسی و ... از جمله فعالیت های بسیج مدرسه در طول دوران فعالیت خود بوده است.

2. معاونت پژوهش:

تشکیل هسته های علمی و پژوهشی، تهیه منابع علمی مورد نیاز، ارائه خدمات مشاوره ای به طلاب مدرسه، برگزاری همایش ها و شرکت در فراخوان های مختلف علمی، برگزاری کارگاه های پژوهشی برای ارتقای توان علمی طلاب و اساتید و نیز برگزاری حلقه های تخصصی، از جمله برنامه های این معاونت می باشد.

از دیگر فعالیت های این معاونت، تدوین و انتشار نشریه فرهنگی و اجتماعی تجلی کوثر نیز از جمله فعالیت های این معاونت می باشد که تا کنون 31 شماره از آن چاپ و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

3. معاونت مالی و اداری:

این معاونت مسئول جذب منابع مالی مورد نیاز مدرسه از طریق دریافت وجوهات شرعی، کمک های مردیم، نذورات و مدیریت مصرف آن برای تأمین نیازهای مدرسه می باشد. علاوه بر این ها، ایجاد صندوق قرض الحسنه با مشارکت شبکه افراد مرتبط با مدرسه برای تأمین نیازهای طلاب و اساتید نیز از جمله فعالیت های این معاونت می باشد.

 

افق چشم انداز، بیانیه مأموریت

چشم انداز

انتخاب اول اساتید و طلاب مشهد، واجد سبک برتر آموزش مهارت محور و پژوهش محور، دارای برنامه جامع و پویای آموزشی، پژوهشی و تبلیغی، مرجع تخصصی تبیین، طراحی و ارائه الگوی خانواده نمونه اسلامی، دارای استقلال مالی متکی بر منابع مردمی و شبکه ای مخلص از خیرین و مراکز اقتصادی و فرهنگی مرتبط.

بیانیه مأموریت

مأموریت مدرسه ایجاد فضای مطلوب آموزشی، پژوهشی و تربیتی برای جذب و پرورش طلاب مشتاق مکتب اهل بیت (علیهم السلام)، هدایت آن ها در مسیر تعالی علمی، معنوی و فرهنگی، توانمندی سازی آنها برای تبیین وترویج اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه وآله و سلم) و ایجاد شبکه خانواده های متعهد به اجرای تعالیم اسلامی و نشان دادن برتری الگوی زندگی اسلامی بر سایر سبک های زندگی می باشد.

چشم انداز

 • نمای سازمانی:
 1. در افق پنج ساله:

دارای استقلال مالی، ستاد اجرایی ماهر ومخلص، کادر علمی و تربیتی فرهیخته و دلسوز، فضای آموزشی، پژوهشی و تربیتی مناسب، محیط منظم، زیبا و نظیف، تجهیزات و منابع علمی به روز و کارآمد، پاسخگوی کلیه نیازهای آموزشی، پژوهشی، تربیتی و رفاهی برای تربیت 150 طلبه سطح 2 و 50 طلبه سطح 3.

 1. در افق ده ساله:

دارای استقلال مالی، ستاد اجرایی مجرب، ماهر و مخلص، گروه های علمی و پژوهشی منسجم،  فرهیخته و صاحب نظر، فضای آموزشی، پژوهشی و تربیتی مناسب، محیط منظم، زیبا و نظیف، تجهیزات و مابع علمی به روز و کارآمد، پاسخگوی کلیه نیازهای آموزشی، پژوهشی، تربیتی و رفاهی برای تربیت 200 طلبه سطح 2، 90 طلبه سطح 3، 10 طلبه سطح 4.

 1. در افق پانزده ساله:

دارای استقلال مالی، ستاد اجرایی مجرب، ماهر و مخلص، مراکز علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی کارآمد، شناخته شده و اثر گذار، فضاهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی مناسب، محیط هایی منظم، زیبا و نظیف، تجهیزات و منابع علمی به روز و کارآمد، پاسخگوی نیازهای آموزشی، پژوهشی، تربیتی و رفاهی برای تربیت 300 طلبه در سطوح 2، 120 طلبه سطح 3 و 30 طلبه سطح4.

 1. در افق بیست ساله:

دارای استقلال مالی، ستاد اجرایی مجرب، ماهر و مخلص، مراکز علمی، آموزشی، پژوهشی وفرهنگی کارآمد، شناخته شده و اثر گذار، فضاهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی مناسب، محیط هایی منظم، زیبا و نظیف، تجهیزات و مابع علمی به روز وکارآمد، پاسخگوی نیازهای آموزشی، پژوهشی، تربیتی و رفاهی برای تربیت 350 طلبه در سطوح 2، 150 طلبه سطح3 و 50 طلبه سطح 4.

 

 • نمای آموزشی:
 1. در افق پنج ساله:

سومین انتخاب طلاب ورودی سطح2 در بین مدارس خواهران حوزه خراسان، مدرسه خوب از نگاه طلاب و اساتید، با تعاملات علمی ومعنوی مناسب اساتید و طلاب، برخوردار از برنامه منسجم آموزشی.

 1. در افق ده ساله:

دومین انتخاب طلاب ورودی سطح 2 و 3 در بین مدارس خواهران حوزه خراسات، دوست داشتنی از نگاه طلاب و اساتید، با تعاملات علمی ومعنوی مثال زدنی اساتید و طلاب، واجد سبک مخصوص آموزش مبتنی بر پژوهش و مهارت محور، برخوردار از برنامه منسجم و کارآمد آموزشی.

 1. در افق پانزده ساله:

اولین انتخاب طلاب ورودی سطح 2، 3 و4 در بین مدارس خواهران حوزه خراسان، دوست داشتنی از نگاه طلاب و اساتید، با تعاملات علمی و معنوی مثال زدنی اساتید و طلاب، واجد سبک مخصوص آموزش مبتنی بر پژوهش و مهارت محور، برخوردار از برنامه منسجم و کارآمد آموزشی، مدرسه برتر آموزشی در بین مدارس خواهران استان.

 1. در افق بیست ساله:

اولین انتخاب، طلاب ورودی سطح 2، 3 و 4 در بین مدارس خواهران حوزه خراسان، دوست داشتنی از نگاه طلاب و اساتید، الگوی تعاملات علمی و معنوی اساتید و طلاب، واجد سبک مخصوص آموزش مبتنی بر پژوهش و مهارت محور، برخوردار از برنامه منسجم و کارآمد آموزشی، مدرسه برتر در بین مدارس خواهران کشور.

 

 • نمای پژوهشی:
 1. در افق پنج ساله:

دارای برنامه جامع پژوهشی، برخوردار از امکانات و منابع پژوهشی و تولیدات تخصصی، دارای از کارگروه های پژوهشی در زمینه خانواده اسلامی.

 1. در افق ده ساله:

دارای برنامه جامع پژوهشی، برخوردار از امکانات و منابع پژوهشی و تولیدات تخصصی، دارای سه گروه پژوهشی  منسجم در زمینه خانواده نمونه اسلامی.

 1. در افق پانزده ساله:

دارای برنامه جامع پژوهشی، برخوردار از امکانات و منابع پژوهشی و تولیدات تخصصی، دارای مرکز پژوهشی فعال و شناخته شده در زمینه خانواده نمونه اسلامی.

 1. در افق بیست ساله:

دارای برنامه جامع پژوهشی، برخوردار از امکانات ومنابع پژوهشی و تولیدات تخصصی، دارای مرکز پژوهشی مرجع در زمینه خانواده نمونه اسلامی در مقیاس ملی، ارائه دهنده الگوی مفهومی و شبکه خانواده های نمونه اسلامی.

 

 • نمای تبلیغ و فرهنگ سازی:
 1. در افق پنج ساله:

فضایی معطر به معنویت، علم و اخلاق، کانون تلاش علمی و عملی در زمینه سبک زندگی اسلامی در مقیاس خانواده، برخوردار از یک شبکه اجتماعی با حضور فعال 100 خانواده اسلامی با محوریت طلاب و فارغ التحصیلان مدرسه.

 1. در افق ده ساله:

فضایی معطر به معنویت، علم و اخلاق، کانون تلاش علمی و عملی در زمینه سبک زندگی اسلامی در مقیاس خانواده، ارائه دهنده الگوهای مورد نیاز خانواده اسلامی، ارائه دهنده خدمات مشاوره در امور خانواده، برخوردار از یک شبکه اجتماعی فعال با حضور 300 خانواده اسلامی با محوریت طلاب و فارغ التحصیلان مدرسه.

 1. در افق پانزده ساله:

فضایی معطر به معنویت، علم وخلاق، کانون تلاش علمی و عملی در زمینه سبک زندگی اسلامی در مقیاس خانواده، ارائه دهنده الگوهای مورد نیاز خانواده اسلامی، دارای مرکز تخصصی خانواده اسلامی، برخوردار از یک شبکه اجتماعی فعال با حضور 30،000 خانواده اسلامی با محوریت طلاب و فارغ التحصیلان مدرسه.

 1. در افق بیست ساله:

فضایی معطر به معنویت، علم و اخلاق، کانون تلاش علمی و عملی در زمینه سبک زندگی اسلامی در مقیاس خانواده، ارائه دهنده الگوهای مورد نیاز خانواده اسلامی، دارای مرکز تخصصی خانواده اسلامی، برخوردار از یک شبکه اجتماعی فعال با حضور 100،000 خانواده اسلامی با محوریت طلاب و فارغ التحصیلان مدرسه.


پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم:

در طلب علم شتاب کنید. دریافت یک مطلب علمی از دنیا و از آنچه طلا و نقره در آن است، بهتر است.(کنزالعمال/ ج10/ ص 154).

 

 • نشانی: مهد مقدس؛ خیابان آیت الله شیرازی؛ شیرازی 19؛ پلاک 19.
 • تلفن: 05132222844
 • نمابر: 05132251741
 • وب سایت:  www.mrazavieh.org
 • رایانامه   : m_این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید
 • رایانامه مدیر اجرایی: این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید 

 

معرفي بخش آموزش

 

معرفی واحد پژوهش

 

معرفی و تعریف اجمالی طرح هسته علمی تخصّصی

 

آشنایی اجمالی با فعالیت های کانون قرآن رضویه مربوط به مدرسه علمیه رضویه