ماه شعبان

سایه عرش الهی(1)

رای دهی:  / 3

بنابرنقل مرحوم كليني در اصول كافي، روايتي است كه خيلي معنادار است و مربوط به همين بحث ماست. پيامبر عظيم الشأن صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: «ثلاثُ خِصالٍ مَن كُنَّ فيه لَو واحِدَةٌ مِنهُنَّ كانَ في ظِلِّ عَرشِ اللهِ يَومَ لاظِلَّ الا ظِلُّهُ»[1]؛ سه خصلت است كه اگر كسي اين سه خصلت را داشته باشد يا حتي يكي از اينها را داشته باشد، زير سايه عرش پروردگار قرار مي­گيرد؛ روزی كه هيچ سايه­اي جز سايه عرش الهي نيست؛ يعني هيچ سايه­اي از رحمت نیست كه انسان بتواند به آنجا پناه ببرد از هراس، نگراني، دغدغه­ها و از عذاب برهد؛ جز سايه پروردگار؛ و سايه پروردگار هم فرمود براي كسي است كه يا اين سه خصلت را داشته باشد و يا يكي از آنها را داشته باشد.

من خصلت سوم را مي­خواستم عرض كنم كه مربوط به بحث­هاي ماه شعبان است ولي آن دو خصلت را هم در حد ترجمه ذكر مي­كنم:

اولي اين است كه فرمود: «رَجٌلٌ اعطَي النّاسَ في نَفسِهِ ما هُوَ سائِلُهُم»[2]؛ آنچه را كه از ديگران مي­طلبد، دوست دارد كه ديگران در رابطه با او انجام دهند و با او اين­طور باشند؛ او هم با دیگران همان­طور باشد.

ادامه مطلب: سایه عرش الهی(1)

نجوای شعبانیه

رای دهی:  / 2

بسم الله الرحمن الرحیم

« الحمد لله رب العالمین ولا حول ولا قوة الا بالله العلی العظیم و الصلوة و السلام علی سیدنا و نبینا و مولانا ابی القاسم محمّد صلی الله علیه و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین المعصومین و لعنة الله اعدائهم اجمعین من الآن الی لقاء یوم الدین »

به اواخر ماه شعبان نزدیک می شویم؛ به فضل پروردگار فرصت­ ها و موقعیت­ ها یکی پس از دیگری، دارد با سرعت زیاد رد می­شود و می­ گذرد.

کاروان رفت و تو در خواب و بیابان در پیش                کی روی ره ز که پرسی، چه کنی چون باشی[1]

ما در این روزهایی که گذشت، باید به مقاطعی از مسیر راه، دست پیدا می­کردیم و حالات، ویژگی­ ها و خصوصیاتی در روح و جان ما به ظهور می­رسید.

در ماه رجب صحبت از ندا و دعا و خواندن خداست، ندا و دعا برای کسی است که فاصله زیاد دارد و فریاد می­زند و از حرف ندا برای تکمیل صوت استفاده می­کند؛ اما در ماه شعبان، صحبت از نجوا و مناجات شعبانیه است. یعنی آنقدر به ما اجازه داده­ اند نزدیک شویم که دیگر فریاد نزنیم؛ آهسته و دم گوشی صحبت کنیم.

این نجوا و دم گوشی صحبت کردن، این تقرب­ها نیاز به اسباب و علل خاص خودش دارد؛ تا آن علل و اسباب در آدمی فراهم نباشد، صحبت از نجوا نیست. نجوا هم این نیست که ما آهسته سخن بگوییم، نجوا یک مرحله و قطعه­ای از این راه است که دل آدمی این نجوا را دارد،  نه این که زبانش آهسته خدا را صدا بزند.

ادامه مطلب: نجوای شعبانیه

وادی محبت در مناجات شعبانیه 2

رای دهی:  / 2

بِسْمِ اللهِ الرحمن الرَّحیم

الحمد الله رب العالمین و لا حول و لا قوة الآ بالله العلی العظیم و صلوة والسلام علی سیّدنا و مولانا ابوالقاسم محمّد صلی الله علیه وعلی اهل بیتهم طیّبین الطاهرین المعصومین و لعنت الله علی اعدائهم اجمعین من الان الی لقاء یوم الدین .

در روزهای پایانی ماه معظّم شعبان هستیم و به فضل وعنایت خدای سبحان در همین روزهای نزدیک، وارد ماه مبارک رمضان وضیافت الهی به فضل پروردگار خواهیم شد.

نکته­ ای که در جلسۀ گذشته در ارتباط  با  مناجات شعبانیه خدمت فرزانگان حاضر عرض کردیم؛ در واقع حلقۀ اتصال بسیار شایسته­ ای بین ماه معظم شعبان و ماه مبارک رمضان است.

و آرزوی این ناچیز این است که خداوند که ما را مشمول این بحثهای محبت و عشق می­کند، نسبت به خودش واولیاءش ما را از این محبت، بهره مند فرماید.

جلسۀ گذشته گفتیم که انسان وقتی به مطالعۀ روح خودش و درون خودش می­پردازد، می­بیند، با بعضی از اشیاء یک نحوه علقه و وابستگی دارد که آن علقه و وابستگی را به اشیاء دیگر احساس نمی­کند. حتی این حالت نسبت به وسایل زندگیش هم هست. نسبت به کیفش، انگشترش، نسبت به چادر و لباس خودش، می­بیند یک نحوه علقه دارد که این علقه را نسبت به چیز دیگری ندارد. همین گرایش و وابستگی و علقه به یک حد خاصی برسد...

ادامه مطلب: وادی محبت در مناجات شعبانیه 2

وادی محبت در مناجات شعبانیه

رای دهی:  / 5

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و الصلوة و السلام علی سیدنا و نبینا ابی القاسم محمد صلی الله علیه و آله و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین المعصومین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین من الآن الی لقاء یوم الدین.

ما انسان ها به دلایل مختلف و گوناگونی تلاش می­کنیم، نیروهایی که در عالم موجود هستند؛ شناسایی کنیم و به استخدام خودمان در بیاوریم. مثلاً فرض کنیم از نیروی آب، باد، خورشید استفاده می­کنیم؛ حتی از یک اهرم کوچک، می­خواهیم سنگی را بلند کنیم، می­بینیم نمی­توانیم از اهرم استفاده کنیم، به مدلهای پیچیده­تر مثل انتقال یک حرکت نیروی مکانیکی به یک نیروی مکانیکی دیگر توسط چرخ دنده­ها؛ تا کشف نیروهای بسیار قویتر مثل بمب اتم، هسته­ای؛ که احساس می­کنیم در ترکیب بعضی از عناصر، چنین نیرویی را می­توانیم مثلاً از رادیو اکتیو به دست بیاوریم.

ادامه مطلب: وادی محبت در مناجات شعبانیه

تطهیر زبان در مناجات شعبانیه

رای دهی:  / 3

    بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله ربّ العالمين و لا حول ولا قوّه الاّ بالله العليّ العظيم، عليه نتوكّل وعنده مفاتح القلوب والصّلاة و السّلام علي سيّدنا و نبيّنا و مولانا ابي القاسم محمّد صلّي الله عليه و علي اهل بيته الطيبين الطاهرين المعصومين ولعنة الله علي اعدائهم اجمعين من الآن الي لقاء يوم الدين.

حجاب چهره جان می­شود غبار تنم          خوشا دمی که از آن چهره، پرده برفکنم

چنین قفس نه سزای چون من خوش­الحانی است    روم به گلشن رضوان که مرغ آن چمنم

مرا که منظر حور است مسکن و مأوا       چرا به کوی خراباتیان بود وطنم

عیان نشد که چرا آمدم کجا رفتم             دریغ و درد که غافل زکار خویشتنم

چگونه طوف کنم در فضای عالم قدس   که در سراچه ترکیب تخته بند تنم

اگر ز خون دلم بوی شوق می­آید             عجب مدار که هم درد نافه ختنم

طراز پیرهن زرکشم مبین چون شمع         که سوزهاست نهانی درون پیرهنم

بیا و هستی حافظ ز پیش او بردار             که با وجود تو کس نشنود زمن که منم[1]

همه ما در این شرایط سنی که به سر می­بریم، در طول عمرمان، حوادث مختلفی را تجربه کردیم. بعضی از حوادث احیاناً خوب بوده، بعضی­ها بد، بعضی تلخ بوده و بعضی شیرین، بعضی­ها به یادماندنی بوده، بعضی از یاد رفتنی، بعضی آثاری در ما به جای گذاشته که هنوز هست و بعضی ها چنین نبوده است.

علی ایُّ حالٍ به طور قطعی می­توانیم بگوییم که در زندگی ما حوادث فراوانی پیدا شده؛ اگر خواسته باشیم این حوادث را تنظیم کنیم؛ با یکدیگر بسنجیم، به کدامیک از این حوادث بیشترین امتیاز را می­دهیم؟ مهمترین حادثه­ای که در زندگی ما اتفاق افتاده چیست؟ آیا وقتی که دنیا آمدیم، بزرگترین حادثه بوده؟ آن وقتی که دبستان رفتیم، بزرگترین حادثه زندگی ما بوده؟ آن­گاه که راهنمایی یا دبیرستان رفتیم؟ حوزه رفتیم، دانشگاه رفتیم، ازدواج کردیم؟ آیا می­توانیم یکی از این حوادث را مهمترین حادثه زندگی­مان تلقی کنیم؟

ادامه مطلب: تطهیر زبان در مناجات شعبانیه

رابطه مناجات شعبانیه ونهج البلاغه

رای دهی:  / 4

 بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم

«الحمد لله رب العالمين ولا حول ولا قوة الا بالله العلي العظيم والصلوة و السلام علي سيدنا و نبينا و مولانا ابي القاسم محمّد صلي الله عليه و علي اهل بيته الطيبين الطاهرين المعصومين ولعنة الله علي اعدائهم اجمعين من الآن الي لقاء يوم الدين»

از یک طرف در دستور کارمان، اخلاق در نهج البلاغه قرار گرفته و از سوی دیگر مناسبت هایی که در آن ها قرار گرفتیم بهترین و بیشترین سوژه های اخلاقی و معنوی هستند.

نهج البلاغه برای ما پیام های اخلاقی فراوانی دارد که با ماه شعبان بسیار متناسب است. در ماه شعبان دعایی دارد که معروف است به مناجات شعبانیه. همۀ بزرگوارانی که عرایض ما را می شنوند این توصیۀ ما را جدی بگیرند: انس وحشر و نشر با مناجات شعبانیه .

این دعا با بقیۀ دعاها فرق می­کند؛ در آغاز مناجات شعبانیه آمده است، دوازده امام معصوم مقیّد به برگزاری این دعا بوده­اند. یعنی طبق این حدیث، حضرت ولی عصر مولای ما سلام الله علیه، در این ماه دعا را برگزار می­کنند.

ادامه مطلب: رابطه مناجات شعبانیه ونهج البلاغه

طهارت شرط ورود به بیت انسانیت

رای دهی:  / 6

«وأتوا البیوت من ابوابها»

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمد لله رب العالمين ولا حول ولا قوة الا بالله العلي العظيم والصلوة و السلام علي سيدنا و نبينا و مولانا ابي القاسم محمّد صلي الله عليه و علي اهل بيته الطيبين الطاهرين المعصومين ولعنة الله علي اعدائهم اجمعين من الآن الي لقاء يوم الدين

جلسه گذشته که پیرامون شخصیت حضرت ولی عصر سلام الله علیه صحبت می­کردیم، بعضی از مطالب همان­جا به ذهن این حقیر جرقه زد که گذاشتیم در فرصت مقتضی، خدمت شما اعلام کنم.

هر چند بحثی که خدمت شما مي­خواهم عرض کنم، به طور مستقیم با شخصیت حضرت ولی عصر سلام الله علیه مرتبط نیست، اما بی ارتباط هم نیست و انگیزه اصلی همین است که با شنیدن این بحث که کليات است و دقت در آن، نسبت به وجود شریف آن بزرگوار این بحث را هدایت کنیم و تلاش مي­کنیم که این ارتباط را عمیق­ تر و وثیق­ تر با حضرت داشته باشیم.

برای ادامه مطلب لطفا کلیک بفرمایید:طهارت شرط ورود به بیت انسانیت

انتظار روح عبادات

رای دهی:  / 3

سم الله الرحمن الرحيم

الحمد لله رب العالمين و الصلوة و السلام علي سيدنا و نبينا و مولانا ابي القاسم محمد صلي الله عليه و علي اهل بيته الطيبين الطاهرين المعصومين و لعنة الله علي اعدائهم اجمعين  من الآن إلي لقاء يوم الدين.

یکی از زیباترین مناسبت هایی که برای بشر قابل تصور است، در این هفته پیش آمد؛ ولادت با شکوه و پر ارج و منزلت حضرت حجت سلام الله علیها در نیمه شعبان بود.

من این جلسه را می­خواهم درباره آن بزرگوار صحبت کنم و با صحبت پیرامون شخصیت آن حضرت، مهر و محبت آن حضرت را متوجه خودمان کنیم. دعای آن حضرت، لطف بی پایان او را شامل حال خودمان کنیم و با این صحبت و با این تحلیل و پرداختن به شخصیت آن بزرگوار، دل خود را نرم کنیم، دل خود را معنوی و عرفانی کنیم.

دیدار آن بزرگوار انسان را بی­قرار می­کند، حرف زدن درباره او هم همین اثر را دارد.

هر که دل آرام دید، از دلش آرام رفت                                 چشم ندارد خلاص هر که در این دام رفت[1]    

برای ادامه مطلب لطفا کلیک بفرمایید:انتظار روح عبادات

تأثیر اعمال انسان در ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

رای دهی:  / 3

در ابتدا خدمت خواهران عزیز و بزرگوار، ایام سراسر سعادت میلاد مولود نیمه شعبان را تهنیت عرض می­کنم. خداوند معرفت ما را نسبت به آن امام بزرگوار کامل بفرماید.

اگر توفیق داشته باشیم؛ خواهران حوصله کنند یک ساعتی با آرامش، بدون دغدغه بتوانیم بحثی را بین موضوع «زن و تربیت نسل منتظر» و مناسبت همین ایام یعنی ولادت با سعادت حضرت ولی عصر سلام الله علیه داشته باشیم.

موضوعی که می­خواستیم خدمت خواهران مطرح کنیم، نقش ما به صورت عام و نقش تربیتی ما به صورت خاص و نقش خوهران بزرگوار به صورت اخص و نقش شما عزیزانی که در  اینجا حضور دارید از خواهران جامعة الرضویه هستید به صورت خاص الخاص، در مسأله ظهور مورد بررسی قرار بگیرد.

می­خواهیم ببینیم آیا واقعاً هر یک از ما در مسأله ظهور امام زمان سلام الله علیه چه نقشی داریم؟

برای ادامه مطلب لطفا کلیک بفرمایید:تأثیر اعمال انسان در ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

در معرض نفحات ربوبی 2

رای دهی:  / 4

 اعیاد ثلاثه ماه شعبان

بسم الله الرحمن الرحيم

«الحمدلله رب العالمين والصلوه والسلام علي سيدنا و نبيينا ومولانا ابالقاسم محمد صلي الله عليه وعلي اهل بيته الطيبين الطاهرين المعصومين و لعنه الله علي اعدائهم اجمعين من الآن الي لقاء يوم الدين.»

 در طول سال كمتر روزهايي داريم كه ولادت­هاي اولياءالله، پياپي و به دنبال هم قرار بگيرند. اين ماه عظيم القدر و جليل الشأن شعبان هست كه اين افتخار را يافته؛ بنده با همه وجودم صميمانه خدمت يكايك خواهران، ولادت مرواريدهاي صدف اولياء الهي امامت، ولايت،  خلافت، حضرت حسين بن علي، عباس بن علي، علي بن الحسين عليهم السلام و همينطور مولود بزرگوار نيمه شعبان، مولانا و مولي الكونين، قطب عالم امكان، حضرت ولي عصر  صلوات لله عليه، را تبريك، تهنيت و شاد باش عرض مي­كنم، همه اين مناسبت­هاي لطيف وظريف از نتايج سحر بعثت است، از نتايج ببيست و هفت رجب است.

چه مبارك سحري بود و چه فرخنده شبی               آن شب قدر كه اين تازه براتم دادند[1]

ادامه مطلب: در معرض نفحات ربوبی 2

استعداد و آمادگی لازمه دریافت حقایق

رای دهی:  / 6

          بسم الله الرحمن الرحيم

« الحمد لله رب العالمين ولا حول ولا قوة الا بالله العلي العظيم والصلوة و السلام علي سيدنا و نبينا و مولانا ابي القاسم محمّد صلي الله عليه و علي اهل بيته الطيبين الطاهرين المعصومين ولعنة الله علي اعدائهم اجمعين من الآن الي لقاء يوم الدين»

در ادامه بحث­ های جلسه گذشته که به مناسبت ماه­ های شریف رجب و شعبان و رمضان پیش گرفتیم، یک حلقه دیگر و یک مرحله دیگر از بحث را خدمت خواهران عزیز و بزرگوار، تقدیم می­کنیم.

جلسه گذشته ملاحظه فرمودید که در ماه معظم شعبان، انسان باید بخشی از راه را طی کند و پیش برود و اگر آن مرحله و آن مقدار از مسیر و راه طی نشود، در ماه مبارک رمضان، انسان به طور حقیقی وارد ضیافت پروردگار نخواهد شد و تنها دهانش را از خوردنی­ها و آشامیدنی­ها باز خواهد داشت وتنها از موارد ده­گانه­ ای که در رساله­ ها، برای باطل شدن روزه ذکر شده، خویشتن­داری خواهد کرد و الا به معنی واقعی کلمه، ضیافت الهی را درک نخواهد کرد و متوجه این ضیافت نخواهد شد.

خُب این مسأله کمی نیست که آدمی به حیاتی­ ترین و مهم­ ترین و اساسی­ ترین رویداد زندگی خودش، بی­توجه باشد و این که ماه  مبارک رمضان در پیش است و تدارک ضیافت کامل را در خودش نمی­ کند و آن آمادگی لازم را تحصیل نمی­ کند، این یک بی­ توفیقی جبران ناپذیر است.

ادامه مطلب: استعداد و آمادگی لازمه دریافت حقایق