استماع فعال

رای دهی:  / 2

موضوع:معرفی و بررسی یکی از فضائل پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)و امام صادق(علیه السلام)

 

✨استماع فعال✨

در قرآن از استماع پیامبر به )استماع فعال (تعبیر شده است.

توضیح:در آیه۶۱سوره مبارکه توبه آمده است:

وَ مِنهُمُ الّذین یوذونَ النَّبی و یَقولونَ هو اُذُن...

این،سخن منافقین است که می‌گفتند پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)گوش است؛یعنی فقط می‌شنود اما چیزی نمی‌گوید(و به عبارتی،سخن گفتن با او فایده ای ندارد)

اما خداوند در مقام دفاع از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)می‌فرماید:

ادامه مطلب: استماع فعال

سی دی سخنرانیهای استاد

رای دهی:  / 15

مدرسه علمیه رضویه

سی دی هایی که در بخش سمعی و بصری مدرسه موجود می باشد.

واحد سمعی وبصری مدرسه علمیه رضویه اقدام به تهیه وویرایش سی دی های سخنرانی استاد نموده است .

جهت تهیه سی دی ها به بخش سمعی وبصری مدرسه علمیه رضویه مراجعه بفرمایید.

جدیدترین عناوین تهیه شده:

ادامه مطلب: سی دی سخنرانیهای استاد

آثار گناهان، مانع پرواز دل

رای دهی:  / 9

شب قدر

سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین استادسائلی

ماه مبارک رمضان برای انسان فواید فراوانی دارد. از جمله آن فواید این است که انسان می­ تواند تا حدی به شناخت خودش موفق بشود. در این ماه شریف و گرامی، خداوند درهای جهنم را بسته و همین­طور دست های شیطان را.

دوم اینکه شیطان در این ماه قادر بر اغواء و وسوسه ­گری نیست، همان گونه که نسبت به عباد مخلص خداوند، شیطان عقب نشینی کرده و توان تأثیرگذاری روی آنها را ندارد، نسبت به عموم انسان ها در ماه مبارک رمضان همین حالت فراهم می­ شود.

البته درماه مبارک رمضان، درهای ورودی جهنم بسته است؛ اما درهای خروجی آن باز است و در روایات متعدد وارد شده است که هرشبی از شب های ماه مبارک رمضان عده­ای از جهنم خلاصی پیدا می­ کنند.

ادامه مطلب: آثار گناهان، مانع پرواز دل

نقش ائمه در بیان آثار اعمال انسان

رای دهی:  / 6

نقش ائمه در بیان آثار اعمال انسان       

آخرین روزماه ذیقعدة­ الحرام مصادف است با شهادت نهمین خورشید سپهرامامت و ولایت وگوهری از زنجیره همیشه جاوید امامت،شهادت این امام مظلوم وبزرگوار را خدمت شما تسلیت عرض می­کنم.

بزرگ­ترین و بیشترین نقشی که می توانیم برای امامان معصوم علیهم السلام بیان کنیم، عبارت است از: هدایت انسان ها، هرچند امامان معصوم علیهم السلام، ابعاد و زوایای مختلف، کمالات گوناگون، فضایل و ارزش های اخلاقی زیادی دارند. به دلیل این که انسان کامل هستند، کامل بودن در انسان اقتضا می کند، تمام این فضائل و ارزش ها را داشته باشد.

اما از بین آن ها در ارتباط با انسان­ها، زاویه هدایت­گری و بخش دستگیری از انسان­ها، راهنمایی و دلالت کردن، رساندن، گاهی نشان دادن از اهمیت ویژه ای، برخوردار است.

خدای سبحان هم در قرآن، وقتی ائمه معصومین علیهم السلام را معرفی می کند؛ هدایت­گری آنها را برجسته تر و شاخص­تر بیان می کند.

«وَجَعَلناهُم أئِمَّةً یَهدونَ بِأمرنا وَ أوحَینا إلَیهِم فِعلَ الخَیراتِ وَ إقامَ الصلوةِ و ایتاءَ الزکوةِ»[1]

و در آیه دیگری می­فرماید:«وَجَعَلنا مِنهُم أئِمَّةً یَهدونَ بِأمرنا لَمّا صَبَروا وَ کانوا بِایاتِنا یوقِنونَ»[2]

ادامه مطلب: نقش ائمه در بیان آثار اعمال انسان

اربعین گیری و تولد استعدادها

رای دهی:  / 4

اربعین گیری و تولد استعدادها

سالروز میلاد امام رضا علیه السلام

ایام و لیالی بسیار با برکتی است. ایام و لیالی ای که سرشار و مالامال از برکات و فیوضات ولادت هشتمین گوهر درخشان از گنجینه همیشه جاوید امامت و ولایت حضرت امام هشتم علی بن موسی الرضا صلوات الله علیه هست. این مناسبت فوق العاده با برکت و پر رحمت را خدمت عزیزانم، تبریک و تحنیت عرض می کنم. امیدوارم که همه عزیزان فوق رغبت شان در این ایام و لیالی و در این ساعات مشمول بهترین لطف خدای متعال باشند.

پروردگارا تو را به حقیقت رضوی قسمت می دهیم تو را به حقیقت امام هشتم سلام الله علیه سوگندت می دهیم دل های ما را، مالامال، سرشار از محبت خودت و اولیاءت و به خصوص امام رضا علیه السلام قرار بده. خدایا دل های ما را ظرف معارف قرآن مجید و انس و الفت با اهل بیتت قرار بده. خدایا ما را بندگانی صالح و شایسته قرار بده.

این جلسه اگر خدا بخواهد درباره آثار اربعین گیری یا به تعبیری دیگر اسرار اربعین گیری نکاتی را عرض می کنم.

برای ادامه سخنرانی کلیک بفرمایید :اربعین گیری و تولد استعدادها

وقت و زمان (2)

رای دهی:  / 16

بارها و بارها از امام سؤال می­کردند که چه دعاهایی را زیاد بخوانیم؟ امام دو تا دعا را غالباً می­فرمودند. غالباً می­فرمودند دو تا دعا را یکی دعای کمیل و دیگری مناجات شعبانیه را؛ اینها را به کرار امام می­فرمودند.

در این دعای کمیل ملاحظه فرمودید که از وسط که رد می­شویم به سمت اواخر، یکباره سبک و سیاق دعا عوض می­شود. امام به جای اینکه بگوید:

«اللّهُمَّ عَظِّم سُلطانَکَ...»[1]

ادامه مطلب: وقت و زمان (2)

شرح دعای تحویل سال

رای دهی:  / 5

تماس از لبنان،جلسه 15      

مکان: مدرسه علمیه رضویه  15/1/89        

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمد لله ربّ العالمین و لا حول و لا قوة إلّا بالله العلی العظیم و الصلوة و السلام علی سیدنا و نبیّنا و مولانا ابی القاسم محمد صلی الله علیه و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین المعصومین و لعنة الله علی أعدائهم أجمعین من الآن إلی لقاء یوم الدین»

 

...دائماً سلول ها در وجود این انسان ها درحال  دگرگون شدن هست. سلولی می میرد و جای خودش را به سلول دیگری می دهد کمی از انسان ها هستند که توجه به این تغییر دارند.توجه به این تغییر پیدا می کنند و می فهمند که آدمی دائماً در حال تغییر هست یا تغییرش به صورت به قول معروف اشتدادی است یعنی سلول افزایش پیدا می کند. سلول هایی ک موجود هستند می مانند بر روی آن سلول ها سلول های جدیدتری می آید. در نتیجه طول و عرض و عمق آدمی حجمش افزایش پیدا می کند یا این که این گونه نیست که سلول ها بمانند و روی آن سلول ها سلول های جدیدتری بیایند و در نتیجه طول و عرض و عمق و حجم افزایش پیدا کند.

بلکه سلول هایی می روند و سلول های جدیدتری جایگزین آن ها می شوند یا قسم اول یا قسم دوم. به هر حال چیزی که مسلم است این است که در بعد جسدی و مادی ما تغییراتی به صورت دائم در حال تحقق هست و اغلب انسان ها این تغییرات را متوجه نمی شوند و کمی هستند این ها را درک می کنند.

در بعد روحی و معنوی نیز همین گونه است. ما علی الدوام در حال تغییر هستیم. این تغییراتی که در بعد روحی برای ما حاصل می شود شاید نود و پنج در صد از انسان ها نتوانند این را درک بکنند. کما این که در بعد جسمانی نود در صد، نود و پنج در صد از انسان ها متوجه این تغییرات نمی شوند. ولی این تغییرات هست حالا ما می خواهیم در این جلسه قدری این مساله را مورد دقت قرار بدهیم و ببینیم این تغییراتی که در بعد روحی ما به وجود می آید اولاً این چگونه تغییراتی هست. ثانیاً سبب این تغییرات چیست؟ ثالثاً ما چگونه می توانیم این تغییرات را تغییرات مثبت، تغییرات درست، تغییراتی که با توجه به مصلحت ما است، تغییراتی که در جهت کمال ما است، تغییراتی که در جهت آینده ی خوب ما است تنظیم بکنیم.

در این جلسه می خواهیم ببینیم آیامی توانیم برای بزرگ شدن روح خودمان برنامه ریزی داشته باشیم. به گونه ای که به صورت مرتب و برنامه ریزی شده در یک برنامه ی مثلاً چند ساله روح خودمان را به یک مرحله و به یک درجه ی مطلوب و از پیش تعیین شده برسانیم. یا نمی توانیم در این رابطه اجازه بدهید بحث را از مقداری قدیم تر شروع بکنیم.

ادامه مطلب: شرح دعای تحویل سال

وقت و زمان (1)

رای دهی:  / 15

مؤمن این­گونه است که «کَثیرٌ صَمتُهُ»[1] حرف­های گزاف نمی­زند. صمت یعنی سکوت«کَثیرٌ صَمتُهُ»؛ مراد از اینکه صمتش زیاد است، سکوتش زیاد است، نه اینکه حرف نمی­زند؛ یک جاهایی هم لازم است، سکوت می­کند. در کلاس از او درس می­پرسند، جواب نمی­دهد. استاد است، می­رود کلاس، فقط روی صندلی می­نشیند و حرف نمی­زند. در خیابان از او سؤال می­کنند: ببخشید کسی نماز صبحش قضا شده مثلاً، اعاده­اش لازم است یا نه؟ اشاره کند، بگوید: من حرف نمی­زنم؛ نه قطعاً این مراد نیست.

ادامه مطلب: وقت و زمان (1)

عادت شکنی لازمه اربعین

رای دهی:  / 8

عادت شکنی لازمه اربعین

یکی از آیاتی که در ارتباط با مسئله تهذیب نفس و تزکیه روح هست، آیه 142 سوره مبارکه اعراف است. آیة 142 سوره مبارکه اعراف؛ خدای متعال در این آیه می‌فرماید که:

«وَ واعَدنا موسی ثَلاثینَ لَیلَة وَ أتمَمناها بِعَشرٍ فَتَمَّ میقاتُ رَبِّهِ أربعینَ لَیلَة وَ قال موسی لِأخیه هارونَ اخلُفنی فی قَومی و أصلِح و لا تَتَّبِع سَبیلَ المُفسِدین»[1]

در این آیه، اشاره است به اینکه حضرت موسی علیه‌السلام می‌خواست تورات را از خدای متعال دریافت بکند. دریافت تورات، به دلیل اینکه نیاز به وحی دارد؛ چون کتاب آسمانی است؛ نیاز به وحی دارد و همین طور نیاز به ارتباط با جبرائیل دارد؛ می‌بایست آن پیغمبری که ارتباط برقرار می‌کند، در اوج معنویت باشد.

ادامه مطلب: عادت شکنی لازمه اربعین

مطالب بیشتر...

 1. خلوت دل لازمه اربعین گیری
 2. شرح فرازهایی از دعای مکارم اخلاق
 3. عوامل خروج ایمان از دل
 4. ارتباط با جبرئیل، ثمره اربعین گیری
 5. مراتب اربعین گیری برای رسیدن به حکمت
 6. زندگی بر اساس معرفت توحیدی
 7. هر کس برای خدا باشد، خدا برای اوست
 8. کربلاوعاشورا اسلامی تجسم و تعین یافته
 9. مودّت امام حسین علیه السّلام
 10. مزد رسالت: همراهی اهل بیت علیهم السلام
 11. سایه عرش الهی(1)
 12. نجوای شعبانیه
 13. وادی محبت در مناجات شعبانیه 2
 14. وادی محبت در مناجات شعبانیه
 15. تطهیر زبان در مناجات شعبانیه
 16. رابطه مناجات شعبانیه ونهج البلاغه
 17. طهارت شرط ورود به بیت انسانیت
 18. انتظار روح عبادات
 19. تأثیر اعمال انسان در ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف
 20. در معرض نفحات ربوبی 2
 21. استعداد و آمادگی لازمه دریافت حقایق
 22. مهدی موعود ووظیفه منتظران(8)
 23. مهدی موعود ووظیفه منتظران(6)
 24. مهدی موعود ووظیفه منتظران(5)
 25. مهدی موعود ووظیفه منتظران(4)
 26. مهدی موعود ووظیفه منتظران(3)
 27. مهدی موعود ووظیفه منتظران(2)
 28. مهدی موعود ووظیفه منتظران(1)
 29. معرفت توحیدی محصول شب قدر
 30. سيراب شدگان
 31. راه خلاصی از بندها و زنجیرهای روحی(1)
 32. سایه عرش خدا (3)
 33. ادب روزه داری
 34. وادی محبت 3
 35. حفظ دستاوردهای ماه مبارک رمضان
 36. سایه عرش خدا (2)
 37. روزه عامل ایجاد شادی
 38. ورودبه ضیافت الهی
 39. ادعیه: حالت سوز و گداز در شرایط خاص
 40. در معرض نفحات ربوبی
 41. شهادت امام موسی بن جعفر علیه السلام
 42. نکاتی از لیله رغائب
 43. شستشوی معنوی در نهر رجب
 44. رهسپاربا قافله رجب
 45. نکاتی درباره لیلة الرغائب
 46. اقسام راه های شناخت خدا
 47. تحلیلی مختصر بر انتخابات 88
 48. دیدگاه های شهید مطهری ره از منظر استاد

زیر مجموعه ها