• اردوی جهادی روستای سعید آباد

    شروع اردوی جهادی :1/6/95تا10/6/95

  • اردوی جهادی روستای فریزی

    اغازاردوی جهادی از تاریخ؛ 5 / 5 / 95

  • اردوی جهادی روستای فریزی

    اغازاردوی جهادی از تاریخ؛ 5 / 5 / 95ارشاد و برخورد با نسل جوان

رای دهی:  / 6
ضعیفعالی 

ارشاد و برخورد با نسل جوان

راه‌های زیادی برای هدایت و رستگاری جوانان وجود دارد كه به چند نمونه اشاره می‌شود.

 

1. تقویت بینش دینی و مذهبی

اگر ما جوانان را با معارف اسلامی آشنا كنیم و باورهای دینی را تقویت كنیم و به آنها بفهمانیم كه تنها راه سعادت و كمال انسان در عمل كردن به دستورات الهی و احكام خداوند است و در انجام این وظیفه هم با دقت و صبر و اخلاق و ادب با آنان برخورد كنیم، در تقویت ایمان آنان و اعتقادات آنان مؤثر خواهیم بود.

 

 

2. احیای عزّت نفس

از جمله راه‌های مبارزه با تهاجم دشمن و هدایت جوانان، احیای روحیه عزّت نفس اقشار جامعه مخصوصاً جوانان است و این‌كه روحیه خود كم‌بینی را از بین برده و جلو تقلید كوركورانه از فرهنگ غرب را نابود كنیم زیرا كسی كه در جامعه عزیز باشد و احترام داشته باشد و در نگاه دیگران از مقام ویژه‌ای برخوردار باشد سعی می‌كند خود را از نظر اخلاقی و ایمان تقویت كند.

 

3. اصلاح ساختار مراكز آموزشی و پرورشی

از آن‌جایی كه جوانان الگوپذیر هستند و سخت تحت تأثیر محیط زندگی و محیط آموزشی و غیره قرار می‌گیرند با اصلاح فضای آموزشی و مربیان و دبیران و ایجاد زمینه‌های تربیت دینی مثل نماز جماعت‌ها، جلسات معنوی، سخنرانی‌های جذاب و با شور و نشاط، می‌توان آنان را بسوی دینداری رهنمون شد.

 

4. توجه به نیازهای جوانان

جوانان نیازهای خاصّی دارند و اگر به آنها توجه نشود باعث انحراف و دل‌زدگی آنان می‌گردد به عنوان مثال جوان نیازمند محبّت و احترام است، جوان نیازمند همسر می‌باشد، جوان نیازمند كار و شغل می‌باشد. و اگر جامعه و محیط خانواده نیازهای منطقی و شرعی و انسانی آنان را برآورده كند جلو انحرافات آنان را گرفته و زمینه بی‌ایمانی از بین می‌رود و از طرفی جوان به جامعه و خانواده اعتماد كرده و گفته‌های آنان را درباره مسائل دینی و اعتقادی قبول می‌كند.

 

5. ارائه الگوهای جذّاب و قابل اعتماد

جوان زیباپسند و دنبال الگوهای جذاب است و لذا سعی كنیم جوانان موّفق و متدیّن و مورد احترام را به عنوان الگو معرفی كنیم و از آنان تمجید نمائیم.

 

6. پرهیز از مقایسه جوان با دیگران

در قرآن كریم از سوره نوح، آیه 14 آمده است كه خداوند انسان را طورطور و متفاوت آفریده و هر انسانی خصوصیات ویژه‌ای دارد. این موضوع در روان‌شناسی تحت عنوان «اصل تفاوت‌های فردی» مطرح می‌شود. تفاوت‌های موجود در انسان بیانگر این نكته است كه پدر و مادر باید با فرزندان خود مطابق روحیه، علایق و ویژگی‌های او رفتار كنند و هرگز تونایی‌ها و ناتوانی‌های جوانی را با جوان دیگر مقایسه نكنند. كه این كار آثار زیانباری دارد و باعث شكستن غرور و عزّت جوان و نوجوان می‌گردد و او را نسبت به والدین بی‌اعتماد می‌كند و حرف آنان را نمی‌پذیرد و لذا سعی شود با توجه به روحیّات و توانایی آن جوان از او تكلیف خواسته شود و سعی شود با او با مدارا رفتار كند.

 

7. رعایت و توجه به نیازهای عاطفی آنان

نوجوان و جوان نیاز به آرامش دارد. نوجوان نیاز دارد كه پدر و مادری با عواطف پایدار داشته باشد. هر قدر روابط پدر و مادر با نوجوان از ثبات و استحكام برخوردار باشد، نوجوان احساس آرامش بیشتری می‌كند و دارای شخصیتی سالم و استوار می‌گردد و به والدین خود اعتماد می‌كند و رفتارهای مذهبی و دینی آنان را تقلید می‌كند و قبول دارد و اگر پدر و مادری دمدمی مزاج و متزلزل باشند، جوانان بر آنان اعتماد نكرده و سراغ پناهگاه دیگری می‌روند و چه بسا گرفتار افراد ناشایست و آلوده شوند.


 

- منابع مورد استفاده و منابع مناسب برای مطالعه بیشتر عبارتند از:

1. آصفه آصفی، شناخت الگوهای رفتاری نوجوانان، انتشارات انجمن و اولیاء و مربیان ایران، تهران.

2. احمد به‌پژوه، اصول برقراری رابطه انسانی با كودك و نوجوان، نشر رویش، تهران، 1373.

3. محمد خدایاری، مسائل نوجوانان و جوانان، انتشارات انجمن اولیاء و مربیان، تهران، 1371.


 حلقه صالحين –واحدبسيج مدرسه علميه رضويه