امام هادی علیه السلام

شهادت امام هادی علیه السلام

رای دهی:  / 8

امام علی نقی هادی علیه السلام

فتاده مرغ دلم ز آشیان در این وادی       که هر کجا رود افتد به دام صیادی

ادامه مطلب: شهادت امام هادی علیه السلام

شمه ای از مبارزات سیاسی امام هادی علیه السلام

رای دهی:  / 9

نظام سیاسی اسلامی بر سه پایه استوار است: حکم و حاکم و محکوم. نخست حکم یعنی قانونی که از جانب آفریدگار بشر و به طریق وحی آمده باشد، وا گر احیاناً قانونی موضعی و مقطعی تقنین شده باشد بایستی با قوانین اصلیه مخالفتی نداشته باشد.

دوم رهبر، یعنی رساننده و مبلغ بخشی از قوانین و مجری بخش دیگر، که وی نیز می بایست از جانب خداوند باشد، خواه مستقیماً و بلاواسطه مانند انبیاء و اوصیاء معصوم و منسوب از سوی آنها، و نماینده های آنها در عهد خودشان، و یا غیرمستقیم از جانب خداوند باشد، یعنی فرد صالحی که مردم بر طبق ضوابط و شرایط معهوده رهبری که از جانب مقام نبوت مقرر گشته انتخاب و او را سمت رهبری دهند و تا گاهی که شرایط در او موجود باشد او را رهبر واجب الاطاعه بشناسند.

ادامه مطلب: شمه ای از مبارزات سیاسی امام هادی علیه السلام

نكته‌هاي ناب از زندگاني امام هادي علیه السلام

رای دهی:  / 11

امام هادی علیه السلام 

نام مبارك امام دهم عليه‌السلام علي، القاب معروف ايشان هادي و نقي، كنيه آن بزرگوار ابوالحسن، پدر آن حضرت امام جواد عليه‌السلام، مادر گران‌قدر ايشان سمانه عليهاالسلام، روز تولد 15 ذي حجه و محل تولد در روستاي صريا نزديك مدينه در سال 212 هجري قمري مي‌باشد. امام هادي سوم رجب سال 254 در سن 41 سالگي در شهر سامرا بر اثر زهري كه معتز سيزدهمين خليفه عباسي توسط معتمد عباسي به آن حضرت خوراندند به شهادت رسيد. مدفن ايشان شهر سامرا واقع در عراق مي‌باشد. مادر امام هادي عليه‌السلام سمانه از اهالي مغرب بود كه دست تقدير او را به مدينه آورد و همسر امام جواد عليه‌السلام گرديد. اين بانوي با كمال در راه كمالات و فضايل معنوي ممتاز و در زهد و تقوي در عصر خود بي‌نظير بود و بيش‌تر روزهاي سال را روزه مي‌گرفت. امام جواد عليه‌السلام در شان او چنين فرمود: سمانه از بانوان بهشت است و شيطان به او نزديك نمي‌شود، او همواره مورد نظر لطف خداوندي است كه هرگز خواب ندارد و هم طراز مادران افراد صديق و صالح است [1] .

ادامه مطلب: نكته‌هاي ناب از زندگاني امام هادي علیه السلام