امام محمد باقر علیه السلام

مبارزه با تحریف؛ مهمترین کار امام باقر علیه السلام

رای دهی:  / 5

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مردادماه سال ۶۶ در یکی از خطبه‌های نماز جمعه تهران به تشریح ابعاد زندگی حضرت امام محمد باقر علیه‌السلام پرداختند. ایشان با ذکر این نکته که خط اصلی زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام مبارزه با دشمنان خدا و طاغوت‌‌ها بوده و بایدبه عنوان زندگی یک انسان دویست و پنجاه ساله تفسیر شود، مبارزه با تحریف معارف و احکام اسلامی و نیز ایجاد تشکیلات بین شیعیان را دو اقدام مهم امام باقر علیه‌السلام عنوان کردند.

همچنین در فایل صوتی فوق نیز حضرت آیت الله خامنه ای به نقش امام باقر(ع) در سازماندهی تشکیلات پنهانی تشیع اشاره می کنند. ایشان در بخشی از این گفتار می فرمایند: «امام باقر(ع) در ایجاد تشکیلات تشیع و یک سازمان قوی و همگانی از همه‌ی وسایل مشروع و ممکن استفاده کرد.» (۶۷/۶/۲۵)

ادامه مطلب: مبارزه با تحریف؛ مهمترین کار امام باقر علیه السلام

زلال معرفت

رای دهی:  / 15

(پژوهشى در زندگانى امام محمد باقر عليه السلام )

پيش سخن  امام باقرعلیه السلام

از رواياتى كه از طريق محدّثان شيعه و سنّى نقل شده است ، به روشنى بر مى آيد كه پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله از دوازده جانشين خود خبر داده است . مسلم از جابر بن سمره نقل مى كند كه پيغمبرصلى الله عليه و آله فرمود:

لايزال الاسلام عزيزا إ لى اثنى عشر خليفه .

عزت اسلام به دوازده جانشين بستگى دارد.

در اين جا ذكر گفتارى از يكى از دانشمندان اهل سنّت شنيدنى است كه مى گويد:

مقصود پيامبر از اين دوازده خليفه همان امامان دوازده گانه ازاهل بيت اويند؛ زيرا شمار خلفاى راشدين از دوازده كم تر است و نيز پادشاهان اموى شمارشان از دوازده كم تر است و همگى جز عمر بن عبدالعزيز عناصرى ظالم و ستمگربوده اند. گذشته از اين ، پيامبر در برخى روايات فرموده است ، اين دوازده نفر از دودمان هاشمند در حالى كه خلفاى بنى اميّه از تيره اميّه هستند.

ادامه مطلب: زلال معرفت