حضرت زینب سلام الله علیها

دُرّ درياي عفاف

رای دهی:  / 12

 طبع مى‏خواهد كه وصف زينب كبرى كند        ليك، قطره كى تواند صحبت از دريا كند؟

 توسن طبعم در اينجا پاى در گل مانده است  مرغ بى ‏پَر چون سفر بر عرصه عُنقا كند؟

 نطق گويا عاجز است از شرح و ذكر وصف او   كى تواند خامه مدح آن ملك ‏سيما كند؟

ادامه مطلب: دُرّ درياي عفاف

زینب سلام الله علیها

رای دهی:  / 14

یازینب سلام الله...لابکین لک بدل الدموع دما...

نقش زنان، در هیچ حرکتی از حرکت های اسلامی و شیعی - از صدر اسلام تاکنون - به اهمیت و برجستگی نقش زن در قیام «عاشورا» نبوده است .

«عاشورا» تنها صحنه ای است که در آن «زن » ، در متن قرارداد و نه حاشیه و نقش زن شیعی در آن، پررنگ و پرحضور است و شاید یکی از رمزهای جاودانگی آن همین باشد . نقش «زینب » ، این شیرزن دریادل کربلا و همسر و دختران امام حسین علیه السلام - به عنوان پیام آوران واقعه عاشورا - از جایگاه خاصی برخوردار است . نقش ام وهب، دلهم (زن زهیر)، طوعه، ماری (1) و حتی زنان قبیله بنی همدان (2) ، غیر قابل کتمان است .

ادامه مطلب: زینب سلام الله علیها

السَّلامُ عَلی مَن رَضَعت بِلُبانِ الاِیمان

رای دهی:  / 19

زینب سلام الله   زینب سلام الله آموزگار حیا و پاکدامنی 

زینب سلام الله نام آشنایی است که دور آن را هاله‏ ای از اوصاف نیک و برتر احاطه نموده است. صبر زینب سلام الله زبانزد دوست و دشمن است؛ و آسمانیان نیز با آن آشنا چرا که «عَجِبَت مِن صَبرِکَ مَلائِکَهُ السَّماءِ؛ از صبر زینب ملائکه آسمانی به تعجب آمدند.» وفای زینب نیز بر کسی پوشیده نیست، چرا که او بود که با تحمّل رنج آورترین حادثه‏ ها، و دادن جوانان خویش وفای خود را به برادر و امام خویش ثابت نمود.

دانش و بصیرت زینب سلام الله هم برای همه مشهود است چرا که با بصیرت او و خطبه‏ ها و پیام‏ های او بود که انقلاب کربلا تا درون کاخ یزید در شام پیشرفت و یزید و ابن زیاد رابه زانو در آورد.

ادامه مطلب: السَّلامُ عَلی مَن رَضَعت بِلُبانِ الاِیمان

آزمون صداقت

رای دهی:  / 8

 آزمون صداقت

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار در دیدار با پنجاه هزار فرمانده بسیج سراسر كشور، در ۹۲/۰۸/۲۹ بخش اول سخنان خود را به حماسه زینب كبری (سلام‌الله‌علیها) اختصاص دادند و عامل مولّد صبر زینبی را «صدق در پیمان الهی» دانستند. به  مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR كلیپ صوتی «آزمون صداقت» را  درباره شخصیت والای حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها) تهیه و منتشر كرد.

* اربعين در حادثه‌ى كربلا يك شروع بود؛ يك آغاز بود. بعد از آنكه قضيه‌ى كربلا انجام گرفت- آن فاجعه‌ى بزرگ اتفاق افتاد- حادثه‌ى اسارتها پيام را بايد منتشر مى‌كرد و خطبه‌ها و افشاگرى‌ها و حقيقت‌گوئى‌هاى حضرت زينب (سلام‌الله‌عليها) و امام سجاد (عليه الصلاه و السلام) مثل يك رسانه‌ى پرقدرت بايد فكر و حادثه و هدف و جهت‌گيرى را در محدوده‌ى وسيعى منتشر مى‌كرد؛ و كرد.

بيانات در ديدار جمعى از مردم آذربايجان‌ شرقی - ۱۳۸۷/۱۱/۲۸

لطفا کلیک بفرمایید:

 

* حماسه‌ى بزرگى كه عرض كرديم، حماسه‌ى زينب كبرى (سلام الله عليها) است كه مكمّل حماسه‌ى عاشورا است؛ بلكه به يك معنا حماسه‌اى كه بى‌بى زينب كبرى (سلام الله عليها) به‌وجود آورد، احياكننده و نگه‌دارنده‌ى حماسه‌ى عاشورا شد. عظمت كار زينب كبرى (عليهاالسّلام) را نميشود در مقايسه‌ى با بقيّه‌ى حوادث بزرگ تاريخ سنجيد؛ بايد آن را در مقايسه‌ى با خود حادثه‌ى عاشورا سنجيد؛ و انصافاً اين دو عِدل يكديگرند.

ادامه مطلب: آزمون صداقت