امام جوادعلیه السّلام

جلوه هايى از علم امام جوادعلیه السّلام

رای دهی:  / 6

 جلوه هايى از علم امام جوادعلیه السّلاماز امـتـيـازات مـهـم پـيـشـوايـان مـعـصـوم عـليـهـم السـلام عـلم و آگـاهـى آنـان بـه مـسائل گوناگون است . دانش و آگاهى امامان عليهم السلام از وحى الهى و علمى است كه خداوند در اخـتـيـار آنـان قرار داده است . از اين رو به اذن خداوند آنان بر همه چيز آگاهى پيدا مى كنند. (معمر بن خلاّد) مى گويد: از حضرت ابوجعفر(ع ) پرسيدم آيا غيب مى دانيد؟ فرمود:

 (يَبْسُطُ لَنَا العِلْمَ فَنَعْلَمُ وَ يَقْبِضُ عَنّا فَلا نَعْلَمُ).(129)

ادامه مطلب: جلوه هايى از علم امام جوادعلیه السّلام

روز زيارتي مخصوص امام رضا (ع) و زيارت از دور و نزديک

رای دهی:  / 5

روز زيارتي مخصوص امام رضا (ع)

از جمله موارد مبارک و مقدس در روزهاي آخر ماه ذي القعده، روز زيارتي مخصوص امام رضا(ع)درروز ۲۳ و روز ۲۵ اين ماه با عنوان «دحوالارض» يا روزي که زمين گسترده مي شود ، است که در اين باره بزرگان دين براي اين که ما را متوجه فضيلت اين روزها کنند، مطالبي را بيان کرده اند.از جمله اين شخصيت ها سيد ابن طاووس است که در کتاب «اقبال الاعمال» خود، آدابي را برشمرده و در بخش ماه ذي القعده مي گويد من در کتاب هاي بزرگان ديده ام که براي روز ۲۳ اين ماه زيارت مخصوص امام رضا(ع) را

ادامه مطلب: روز زيارتي مخصوص امام رضا (ع) و زيارت از دور و نزديک

فضیلت شب و روز دحوالارض و اعمال آن

رای دهی:  / 8

 

شب بيست‏ وپنجم ماه ذی القعده:

شب دحو الارض است،يعنى پهن شدن زمين از زير كعبه به روى آب،و از شب هاى بسيار شريف‏ است كه رحمت خدا در آن نازل مى ‏شود،و قيام به عبادت د رآن اجر بسيار دارد،و از حسن بن على وشّاء روايت شده‏ كه گفته:من كودك بودم كه با پدرم در شب بيست‏ وپنجم ماه ذو القعده،در خدمت حضرت رضا عليه السّلام شام خورديم،حضرت فرمود امشب حضرت ابراهيم و حضرت عيسى عليهم ا السلام متولّد شده‏ اند،و زمين از زير كعبه پهن شده،پس هركه روزش را روزه بدارد،چنان است‏ كه شصت ماه روزه داشته باشد،و در روايت ديگر است كه فرمود:در اين روز حضرت قائم(عج)قيام خواهد كرد.برای ادامه مطلب کلیک بفرمایید:

برای ادامه مطلب کلیک بفرمایید:فضیلت شب و روز دحوالارض و اعمال آن

امام جوادعلیه السلام

رای دهی:  / 10

امام جوادعلیه السلام

ايستاده بود جلوي امام جواد و با صداي بلند آواز مي‌خواند. ريش‌هاي بلندش با حرکت لب‌هايش بالا و پايين مي‌رفت. ساز در دستش عجيب رام بود. مي‌نواخت و مي‌چرخيد. تمام مجلس به وجد آمده‌بودند. هيچکس ياراي مقاومت در برابر آواز "مخارق مغني" را نداشت.

مخارق مغني آخرين حربه مامون بود. دقايقي قبل امام از کنار صد زن زيبارويي که مامون به بهانه استقبال بر سر راهش گذاشته بود چنان موقر و بي‌تفاوت رد شده‌بود که ترسيده بود همه تيرهايش به سنگ بخورد. اما مخارق آمده بود و گفته بود "همه چيز را به من بسپار" و مامون همه چيز را به او سپرده بود. چاره ديگري نداشت. هيچ فرصتي بهتر از شب عروسي دخترش با امام در چنته نداشت که امام را به دام بيندازد. که نشان دهد امام هم پايش مي‌لغزد.

ادامه مطلب: امام جوادعلیه السلام