امام خمینی رحمه الله علیه

خاطرات آیت‌الله خامنه‌ای از روزهای پیروزی انقلاب اسلامی

رای دهی:  / 8

در آن روزها ما در يك حالت بُهت بوديم. در حالى كه در همه‌ى فعاليتهاى آن روزها ما طبعاً داخل بوديم. همان‌طور كه مى‌دانيد ما عضو شوراى انقلاب بوديم و يك حضور دائمى تقريباً وجود داشت. لكن يك حالت ناباورى و بهت بر همه‌ى ما حاكم بود. من يك چيزى بگويم كه شايد شما تعجب بكنيد.

 من تا مدتى بعد از 22 بهمن هم كه گذشته بود بارها به اين فكر مى‌افتادم كه ما خوابيم يا بيدار. و تلاش مى‌كردم كه از خواب بيدار شوم. يعنى اگر خواب هستم، اين رؤياى طلائى كه بعدش لابد اگر آدم بيدار شود هر چه قدر خواهد بود خيلى ادامه پيدا نكند، اينقدر براى ما شگفت‌آور بود مسأله.

ادامه مطلب: خاطرات آیت‌الله خامنه‌ای از روزهای پیروزی انقلاب اسلامی

بنيانگذار كبير انقلاب اسلامي

رای دهی:  / 14

امام خمینی ره

امام ، علمدار اسلام ناب محمدی(ص)

امروز هم در دنيا اسلامى که با ظلم و زورگويى درافتد و چپاولگرى و فساد را محکوم کند، وجود دارد. اين اسلام بايد در انتظار دشمنى ابرقدرتها و امريکا و صهيونيست ها و کمپاني هاى غارتگر عالم و سلاطين فاسد و رؤساى مفسد امروز دنيا باشد.

روزى که ما پشت سر امام عزيز و علمدار اسلام ناب، شعارهاى اسلام واقعى را مطرح مى‏کرديم، مى‏دانستيم که دشمنها و قدرتها و ابرقدرتها در مقابل ما صف‏ آرايى مى‏کنند. در صدر اسلام هم همين‏گونه بود.

ادامه مطلب: بنيانگذار كبير انقلاب اسلامي

معني روز زن دركلام امام خميني

رای دهی:  / 20

شما باید اقتدا به او بکنید تا پذیرفته باشید که این‏ روز، روز زن است

حضرت به اندازه خودش که در این ظرف کوتاه مجاهده داشته است، مخاطبه داشته است با حکومت های وقت، محاکمه می‏ کرده است‏ حکومتهای وقت را، شما باید اقتدا به او بکنید تا پذیرفته باشید که این‏ روز، روز زن است؛ یعنی، روز تولد این حضرت روز زن است. زهد و تقوا و همه چیزهایی که داشته است و عفافی که او داشته است و همه چیز، شما باید اگر پذیرا شدید، آنها را تبعیت کنید و اگر تبعیت‏ نکردید، بدانید که شما داخل در روز زن نیستید

صحیفه امام، ج‏20، ص 6

ادامه مطلب: معني روز زن دركلام امام خميني

12 تا22 بهمن فدم به قدم تا پیروزی

رای دهی:  / 35

12 بهمنبسته شدن فرودگاه مهرآباد به دستور بختيار براي جلوگيري از ورود امام

وقتي که خبر بازگشت حضرت امام خميني(ره) به کشور قوت گرفت، دولت بختيار، براي جلوگيري از ورود امام، به کليه شرکت‏هاي هواپيمايي بين المللي اعلام کرد که به تهران پرواز نکنند. علاوه بر اين به دستور بختيار، تعداد زيادي تانک و زره‏پوش در فرودگاه مهرآباد تهران مستقر شدند تا از ورود امام به ميهن اسلامي جلوگيري نمايند. همچنين کليه فرودگاه‏هاي کشور براي سه روز بسته اعلام شد و در نتيجه، نزديکان امام اعلام کردند، به مناسبت بسته بودن فرودگاه‏ها، سفر امام به تهران، دو روز به تعويق افتاد. عکس‏العمل مردم در برابر اين عمل بختيار به حدي شديد بود که دستور بختيار در ظرف چند روز لغو شد..

برای ادامه مطلب لطفا کلیک بفرمایید:12 تا22 بهمن فدم به قدم تا پیروزی

تبعيد امام خميني به ترکيه

رای دهی:  / 12

تبعیدامام

کاپيتولاسيون یا حق قضاوت کنسولي، حقي است که به اتباع بيگانه داده مي‌شود و آن ها را از شمول قوانین کشور مصون و مستثنی می کند؛ درواقع در صورت ارتکاب جرم در خاک کشور، دولت ميزبان حق محاکمه آن مجرم را ندارد. کاپيتولاسيون ريشه در استعمار دارد و کشورهاي استعمارگران اين قانون را به کشورهاي ضعيف تحت‌ سلطه تحميل مي‌کردند؛ کاپیتولاسیون در ایران طی معاهده ترکمانچای برای اتباع روسیه به رسمیت شناخته شد و پس از آن نیز برخی کشورهای استعمارگر دیگر، این امتیاز نامشروع را بعلت ضعف حکومت های قاجاریه کسب کردند؛ اما،

ادامه مطلب: تبعيد امام خميني به ترکيه

شرح دعای وداع با ماه رمضان

رای دهی:  / 5

آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی وداع با ماه خدا

امام سجاد (سلام‌الله‌عليه) ماه مبارك رمضان را عيد اولياء الله مي‌داند. در صحيفهٴ‌سجّاديه دعايي دربارهٴ مقام دعا و وداع ماه مبارك رمضان وجود دارد كه در مقدمهٴ اين دعا حضرت كليّات نعمتهاي الهي را مي‌شمارد و اينكه بخششهاي خداي سبحان ابتدايي است، نه از روي استحقاق. بعد از آن مقدمه مي‌فرمايد: يكي از بهترين بخششهاي خداوند سبحان، ماه مبارك رمضان و روزهٴ اين ماه است .[1] شاعر مي‌گويد:

عارفان هر دمي دو عيد كنند ٭٭٭ عنكبوتان مگس قديد كنند[2]

كار عنكبوت آن است كه بتند و با اين تارها مگس را صيد كرده قديد و قورمه درست كند. او كارش غير ازذخيره كردن چيز ديگري نيست؛ اما عارف در هر دم و هر نفس دو عيد دارد كه سعدي گفت:

«هر نفسي كه فرو مي‌رود ممدّ حيات است و چون بر مي‌آيد مفرّح ذات؛ پس در هر نفسي دو نعمت موجود است و بر هر نعمتي شكري واجب».

ادامه مطلب: شرح دعای وداع با ماه رمضان

جایگاه و اهمیت شب قدر

رای دهی:  / 6

رضویه

چنان که درک شب قدر، کاری است مشکل، بیان جایگاه و «قدر» شب قدر عملی است دشوار که تنها راه یافتگان به آن شب عزیز می توانند واقعیت و حقیقت آن را بیان دارند; چراکه قرآن به پیامبر خدا فرمود: «وما ادراک مالیلة القدر» ; «و تو چه دانی شب قدر چیست؟»

در وصف آن همین بس که «خیر من الف شهر» ; «از هزار ماه برتر است » و

ادامه مطلب: جایگاه و اهمیت شب قدر

ورود به ضیافت الهی

رای دهی:  / 13

ماه رمضان

رسول اکرم صلی الله علیه وآله:

« یا ایها الناس قَد اقبَلَ الیکم شهرُ الله بِالبَرَکَةِ و الرحمَةِ و المغفرةِ قد دُعیتُم فیه الی ضیافة الله»[1]

فرمودند: «دُعیتُم فیه الی ضیافة الله»؛ از آن احسان تعبیر کردند به ضیافت خدا؛ فرمودند خدا یک میهمانی می­خواهد تشکیل بدهد و همه شما را فرا خوانده؛ گفته بیایید در این ضیافت. آنهایی که وارد این میهمانی و ضیافت بشوند، از آن لطف و احسان ویژه بهره مند خواهند شد.

سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین استاد سائلی

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمد لله ربّ العالمین و لا حول و لا قوة إلّا بالله العلی العظیم و الصلوة و السلام علی سیدنا و نبیّنا و مولانا ابی القاسم محمد صلی الله علیه و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین المعصومین و لعنة الله علی أعدائهم أجمعین من الآن إلی لقاء یوم الدین»

فرا رسیدن ماه عظیم الشأن و جلیل القدر ماه مبارک رمضان را خدمت همه عزیزان، شاد باش و تهنیت عرض می­کنم. امیدوارم که همه­ ما از مواهب این ایام بهره وافر و اوفر داشته باشیم، شایسته است که از این فرصت استفاده کنیم و درباره ماه مبارک رمضان و وظایفی که در این ماه بر عهده ما گذاشته شده و انتظار انجام آن وظایف بر دوش ما هست؛ قدری به بحث و گفتگو بپردازیم.

لطفا برای ادامه سخنرانی کلیک بفرمایید:ورود به ضیافت الهی

عصرامام خمینی ره

رای دهی:  / 9

امام خمینی جملات طلاییِ بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی‌های سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای طی سالیان متمادی پس از رحلت حضرت امام خمینی رحمه‌الله، ضمن حضور در جمع مردم عزادار در سالگرد آن رهبر فقید مهم‌ترین و بنیادین‌ترین مسائل كلان انقلاب اسلامی را طی بیاناتی مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند. سخنرانی سالیانه‌ی رهبر انقلاب اسلامی در حرم امام رحمه‌الله ضمن تبیین گفتمان كلان نظام اسلامی، نقشه راه حركت جامعه و وظایف اقشار مختلف مردم و مسئولان را مشخص می‌سازد.

لطفا برای ادامه نکات کلیک بفرمایید:عصرامام خمینی ره